Постоянното наличие на вода в частна къща, апартамент и вила е гаранция за комфортен живот. Многофамилните жилищни сгради са обитавани от жители с въведени в експлоатация комуникации. Собствениците трябва да изградят водопровод в своите селски и частни къщи със собствените си ръце или да наемат специализирани монтажници.

Съдържание:

Има няколко начина за осигуряване на вода за частни домакинства и вили. Материалът в тази статия предоставя подробни инструкции стъпка по стъпка за изпълнение на задачата за водоснабдяване на жилищна сграда и вила.

Обща структура на водоснабдителната система на частна къща

Водоснабдителната система включва следните елементи и оборудване:

  1. Източник на водоснабдяване;
  2. Външен и вътрешен водопровод;
  3. Помпено оборудване;
  4. Хидравличен акумулатор;
  5. Система за контрол на налягането;
  6. Спирателни кранове;
  7. Система за филтриране;
  8. Измервателно устройство - изгражда се при свързване към централизирани водоснабдителни мрежи;
  9. Оборудване за консумация на вода.

ВиК комплексът е разделен на две зони - външен и вътрешен водопровод. Външната мрежа осигурява транспортирането на водата в целия обект, вътрешното окабеляване доставя вода до водосборните точки.

Водопроводни и канализационни услуги в София и региона

Помпеното оборудване обикновено се инсталира, ако имате собствен водоизточник. В този случай се използват два вида помпи - помпени станции и потопяеми помпи. Понякога се монтират бустерни помпи за увеличаване на налягането на водата от централното водоснабдяване (в случай на недостатъчно налягане).

Важен елемент от автономния комплекс за водоснабдяване е хидравличен акумулатор.

 

Това устройство изпълнява следните задачи:

  1. Осигуряване на водоснабдяване;
  2. Поддържане на налягането в системата;
  3. Изглаждане на пулсации и водни удари по време на работа на помпата.

Контейнер с мембрана съдържа определено количество вода, изпомпвано от помпа. При едновременно отваряне на няколко крана разходът на вода най-често надвишава възможностите на помпата. Водоснабдяването осигурява стабилен воден поток, помпата постепенно го допълва.

Функцията за поддържане на налягането е не по-малко важна - някои видове домакински уреди изискват първоначално налягане на водата, за да работят. Свойствата на мембраната също така позволяват да се изгладят процесите, които възникват по време на работа на помпата - воден чук, пулсации, скокове на налягането.

Системата за контрол на налягането служи за изпращане на сигнал за включване на помпената станция при възникване на поток и спад на налягането във водопроводната мрежа.

Спирателните вентили - сферични кранове, клапани - са предназначени за затваряне на участъци от тръбопроводи и оборудване за ремонт, поддръжка и промиване.

Системата за филтриране може да има различни конфигурации. Филтрирането може да бъде ограничено до инсталирането на фин филтър или може да се извърши с помощта на сложен физико-химичен комплекс - всичко зависи от качеството на водата. 

Измервателна единица се изгражда, когато водните ресурси се получават от доставчик трета страна. Предназначен е за отчитане на консумираните количества вода и изчисляване на плащанията.

И накрая, оборудване за използване на вода - смесители за мивки и вани, перални, тоалетни, бидета, съдомиялни машини, душове и много други.

Източници на водоснабдяване

Водоснабдяването на частен дом идва от два вида източници:

  1. Централизирано водоснабдяване на населеното място;
  2. Собствен автономен източник - кладенец или сондаж.

Централен водопровод

За да се свърже с централизирани мрежи, собственикът на обекта подава заявление за свързване към организацията, която доставя вода. Въз основа на заявлението организацията издава технически условия за свързване. Въз основа на информацията, посочена в техническото задание, се разработва проект. В проекта са посочени всички параметри на свързване - точка на вкарване, разположение на измервателния уред, схема на външно водоснабдяване, входна точка на комуникациите, марка на измервателния уред.

След това се изгражда кладенец на мястото на вкарване (ако няма такъв). При поискване водопроводът се почиства от вода и на него се поставя фитинг и се монтира кран. След това се извършва комплекс от строително-монтажни работи:

  1. Разделяне на изкопи;
  2. Полагане на тръбопроводи;
  3. Топлоизолация на водопроводи;
  4. Монтаж на измервателния уред съгласно проектните чертежи;

След приключване на работата се извършва проверка на уреда за измерване и тръбопроводи за течове и уредът се предава на представител на ВиК.

 

При приемане на уреда измервателният уред се пломбира от приемащата страна. Съставя се акт за приемане на оборудването.  От водоизмервателната станция вътрешният водопровод се извежда до водосборните точки.

Автономен водоизточник

Собствените водоизточници са разделени на два вида:

  1. Кладенец;
  2. Сонда.

Кладенец се изгражда, когато водата се появи на дълбочина не повече от 10 м. Конструкцията на шахтата (шахтата) на кладенеца е направена от различни материали - дърво, стоманобетонни пръстени, пластмаса. Изграждането на кладенец включва голямо количество изкопни работи.

В кладенеца е монтирана потопяема (сондажна) помпа или е монтирана всмукателна линия на помпена станция. Горната част на кладенеца е добре изолирана - при ниски температури на въздуха тръбопроводите могат да замръзнат. Недостатъкът на кладенеца е ограниченият обем вода. 

 Когато водоносният хоризонт се намира на дълбочина над 10 метра, се пробива кладенец. Кладенецът осигурява стабилно голямо количество вода. В горната част на кладенеца е монтиран изолиран кесон – камера.

Кесонът предпазва тръбите и оборудването от минусови температури. Кесоните са изработени от полимери, метал, стоманобетонни пръстени и тухлена зидария.  

В кладенеца е монтирана потопяема помпа. Изграждането на кладенец е скъпо начинание, но разходите обикновено си заслужават.

 

Помпите на автономните системи често са оборудвани със системи за наблюдение на налягането на водата в системата. При намаляване на налягането - потреблението на вода - те захранват автоматично вътрешния водопроводен комплекс.

Изграждане на водопровод с отчитане на сезонността на потреблението

Преди да съставите схема за водоснабдяване и да извършите инсталация, трябва да определите сезонността на потреблението на вода. От това зависи конфигурацията на мрежата и изборът на материали за изграждане.

Според сезонността се разграничават два вида водоснабдяване:

  1. Целогодишно;
  2. Пролет-есен.

Целогодишното водоснабдяване работи непрекъснато. По време на изграждането му се извършва висококачествена изолация на тръбопроводи и оборудване. Топлоизолацията се извършва по следните методи:

  • Външният тръбопровод се полага в изкоп под нивото на точката на замръзване;
  • Тръбопроводът се полага над точката на замръзване - в този случай се използват топлоизолационни материали или заедно с тръбата се полага електрически нагревателен кабел.

Стойността на точката на замръзване на почвата се определя за всяка климатична зона с помощта на референтни материали. Тръбопроводите за целогодишна експлоатация са положени с наклон към водоизточника.

Използването на топлоизолационни материали винаги е по-изгодно от използването на нагревателна електрическа топлинна система. Първоначалните разходи за топлоизолация може да са по-високи от цената на кабела, но впоследствие няма постоянни плащания за консумирана електроенергия.

Външните входни точки за водоснабдяване трябва да бъдат изолирани от ниски температури.

За монтаж на външно водоснабдяване се използват главно полимерни тръбопроводи:

  1. Полиетилен;
  2. полипропилен;
  3. Метал-пластмаса.

Полимерните тръбопроводни системи се характеризират с дълъг експлоатационен живот, лесен монтаж. Повечето от работата може да се извърши самостоятелно без специални умения и оборудване.

Пролетно-есенното водоснабдяване е предназначено за работа в условия на постоянна положителна температура на въздуха. Най-често се полага по открит начин. В този случай се използват маркучи, полиетиленови, стоманени и други тръбопроводи. При монтажа им е необходимо да се поддържа наклон и да се монтират кранове в най-ниските точки, за да се освободи системата от вода. 

Вътрешен водопровод

Преди изграждането на вътрешния комплекс е необходимо да се изготви схема за поставяне на санитарни елементи и полагане на тръбопроводи. Монтажните планове на устройствата са отбелязани на строителния план, като се посочват разстоянията от стените. Трасето за полагане на тръбопроводи е показано на чертежа.

Според готовата схема се изчисляват материалите за монтаж. Тръбопроводите се закупуват с малък марж от 5–10%. Това се дължи на образуването на остатъци по време на монтажа и грешки в изчисленията.

За монтаж на вътрешно водоснабдяване се използват следните материали:

  1. Полимерни тръбопроводи и фитинги;
  2. стоманени тръби;
  3. Медни тръбопроводи и фитинги.

Монтажът на стоманени и медни системи изисква специални умения и оборудване. Най-популярни са полимерните материали. Полиетиленовите и металопластичните тръби могат лесно да се монтират със собствените си ръце. Полипропиленовата система изисква способност за работа с устройство за заваряване на тръби от този тип.