Компресорите за въздух представляват машини, преобразуващи мощността от двигателя в енергия под формата на въздух под налягане. Те имат широко приложение, като можете да ги използвате например за: захранване на различни пневматични инструменти, помпане на гуми на автомобили, пълнене на резервоари за въздух и много други.
Когато избирате компресор за въздух, трябва да сте наясно, че има различни видове и заради това може да се затрудните кой е подходящият за Вашите цели. В следващите редове ще опишем накратко видовете, така че да се запознаете с всеки поотделно.
Според начина на захранване компресорите биват електрически и бензинови. Електрическите от своя страна се делят на монофазни и трифазни, като при първите напрежението е около 230 V, а трифазните са 400 V. Използват се както за хоби, така и за професионална употреба. Те са мобилни и се транспортират сравнително лесно. Нещо повече – има някои модели, които са толкова малки по размери, че могат да се транспортират дори с автомобил. Захранват се от електрическа мрежа и имат по-ниска мощност от бензиновите.
Бензиновите компресори са с много по-голяма мощност от електрическите модели, поради което са подходящи за по-тежки задачи. За разлика от електрическите бензиновите не изискват електрическа мрежа, за да работят и поради това те могат да се използват дори на отдалечени места. Друго голямо предимство е, че са достатъчно ефективни, така че да осигуряват много голяма производителност на машините. Освен голямата им мощност те имат по-голям обем на съда. Единствените им недостатъци са, че имат високи нива на шум и отделят вредни емисии.
Освен бензинови и електрически модели има и акумулаторни компресори, които обаче са малки по размери и се използват предимно за напомпване на автомобилни гуми, гуми на велосипеди, топки, дюшеци и т.н. Те са лесно преносими и затова могат да се пренасят навсякъде.
Според начина на задвижване компресорите се делят на бутални и винтови. Буталните произвеждат сгъстен въздух, като преобразуват движението на мотора във възвратно-постъпателно движение на буталото. От своя страна коляновият вал успешно задвижва буталото чрез лост. Този тип компресори са подходящи за пневматични инструменти като винтоверти, гайковерти и други. Те са с по-ниска цена от винтовите и се поддържат лесно.
Винтовите компресори пък използват 2 винта, за да работят, а не бутало, както буталните. Двигателят задвижва тези два винта, които засмукват въздух. Те осигуряват непрекъснат въздушен поток, поради което са подходящи за работа с машини като пистолети за боядисване, шлайфмашини и др.
Компресорите за въздух може да се класифицират и според омасляването на вътрешните части. Според това те се делят на маслени и безмаслени. Маслените се смятат за по-устойчиви и издръжливи, отколкото безмаслените.
Ако решите да си вземете безмаслен компресор обаче, трябва да знаете, че той има по-висока цена, но това се дължи на факта, че произвежда много по-чист въздух. Освен това има по-ниски нива на шум и работи дори при по-ниски температури.
За да определите кой компресор е най-подходящ за нуждите Ви, трябва да обърнете внимание на определени характеристики на машината. Такива например са мощността, размерите, налягането, вместимостта на резервоара, нивата на шум.
Ако избирате компресор според мощността му, трябва да имате предвид, че колкото по-голям е двигателят, толкова по-бързо ще се осигури въздухът. Мощността варира при различните модели, като може да бъде около 150-200 W за най-слабите модели до 35 kW и повече за професионалните.
Когато правите сравнение между различните компресори, трябва да се има предвид и размерът на резервоара. Колкото по-голям е той, толкова по-голямо количество въздух под налягане ще съхранявате. Има различни модели – с 10-литров резервоар до дори 150 л. Колкото по-голям е буферният съд, толкова по-плавно ще се подава въздухът към пневматичната машина.
Налягането е друг важен параметър, който да следите при покупка на компресор. От него се определя и възможността на машината да работи с различни пневматични инструменти. При избор на компресор за въздух трябва да се определи и дебитът. Той се измерва в литри в минута.
Много е важно, когато избирате компресор за въздух, да сте наясно предварително за какви инструменти ще го използвате, така че да си вземете достатъчно мощен компресор с достатъчно голям резервоар.
Обърнете внимание и на габаритите му особено ако ще го транспортирате често. Така ще може да го използвате на различни места. Не на последно място по важност е и нивото на шум. По-новите модели компресори са значително по-безшумни.
Откъде да закупя?
Ако търсите да закупите компресор за въздух, можете да разгледате богатия асортимент в onlinemashini.bg. Там ще откриете над 500 модела компресори на марки като ABAC, Einhell, Dewalt, Michelin, Hecht, Chicago Pneumatic и много други. Освен въздушни компресори в онлайн магазина ще откриете и принадлежности, пресостати, резервоари за сгъстен въздух, компресорни глави и др.
Когато правите поръчка в onlinemashini.bg, не е необходимо да имате регистрация. Можете да изберете мястото на доставка – до офис на куриер, личен адрес или до шоурума на магазина. При поръчки над 70 лв., получавате безплатна доставка. Цените са едни от най-ниските на пазара, като често продуктите са на промоция, така че клиентите да бъдат доволни. Поръчките можете да направите директно през сайта или по телефон.