Дървесните пелети е са най-разпространения вид пелетно гориво, което обикновено се произвежда от уплътнени дървени стърготини и свързани с тях промишлени отпадъци от фрезоването на дървен материал, производството на дървени изделия и мебели както и от строителството. Заводът за пелети е съоръжение, което произвежда дървесни пелети и ги опакова и продава в торбички както за търговски цели, така и за лична употреба. Обикновено, в зависимост от мащаба на производството, има два вида инсталации за пелети - голяма инсталация за пелети и малка инсталация за пелети. За да отговорим на въпроса „как се произвеждат дървени пелети“, трябва да минем през целият производствен процес на пелетната фабрика.

 

Процес на производство на дървесни пелети - стъпка по стъпка

 

Подготовка на суровината

Приготвянето на суровините е първото важно нещо, когато произвеждаме дървесни пелети. За малкия завод за дървесни пелети количеството на суровините не е голямо. Ако дървесните пелети са за лична употреба, суровините обикновено са растителни отпадъци от земеделските земи. Ако малката инсталация за пелети произвежда дървесни пелети с търговска цел, суровините обикновено са дървени стърготини, събрани от близката дъскорезница. Но при големите инсталации за дървесни пелети подготовката на суровините се превръща в сериозен проблем, който оказва пряко влияние върху капацитета на инсталацията за пелети. Тъй като нуждата от суровини за голям завод за пелети е огромна, количеството дървени стърготини от дъскорезницата не е достатъчно за завода. Поради тази причина големите фабрики за пелети обикновено използват дървени трупи и клони като суровини или намират дъскорезници и подписват с тях дългосрочен договор за доставка на дървени стърготини.

 

Първоначално намаляване на размера

Когато суровините са готови, първото нещо, което трябва да се направи в голямата пелетна инсталация, е да се намали размерът на суровините. Суровините за производство на дървесни пелети трябва да са с диаметър под 5 mm, така че трупите и клоните трябва да се обработват на малки парчета. На този етап в големите заводи за пелети обикновено се използва дробилка за дървесина, която е обичайно оборудване за намаляване на размерите, което може да нареже дървените трупи и клони на малки дървени стърготини с диаметър не по-голям от 40 mm, за да бъдат обработени по-нататък. Напротив, това не е необходима стъпка за малката пелетна инсталация. Ако заводът за пелети използва дървени стърготини като суровина, това означава, че суровините вече са били обработени на малки парчета в дъскорезниците, така че не е необходимо да се използват дробилки за дървесина, за да се режат суровините отново.

 

Сушене

При големите инсталации за дървесни пелети след първоначалния етап на намаляване на размера суровините трябва да се изсушат. За да се произвеждат висококачествени дървесни пелети, суровината трябва да поддържа съдържание на влага от 8-12 %, така че суровината трябва да се постави в сушилня, за да се намали съдържанието на влага. Най-разпространената сушилня за големи инсталации за пелети е ротационната барабанна сушилня, която е най-рентабилният избор за големи инсталации за пелети. Процесът на сушене е необходима стъпка и за малкия завод за пелети, за да се произвеждат дървесни пелети с търговска цел.

 

Първоначално пресяване

При големите заводи за дървесни пелети след процеса на сушене суровината се пресява, за да се отделят замърсителите, като камъни и метални частици, от дървесните суровини. Тези замърсители могат да причинят механична повреда на пелетните мелници, така че ако суровините на вашата пелетна инсталация могат да бъдат замърсени с тези твърди частици, е необходимо да пресеете суровините, преди да ги подадете в пелетната мелница. Машините за първоначалния процес на пресяване обикновено са обезкаменител или магнитен сепаратор. Fo дребномащабна инсталация за пелети, поради ограничения й капитал, това не е необходима стъпка.

 

Смилане

Смилането също е стъпка за намаляване на размера на дървесните пелети, тя е необходима както за големите, така и за малките заводи за пелети. По време на процеса на смилане суровините се подават в чукова мелница, която смила суровините на по-малки парчета с диаметър под 5 mm. Но чуковата мелница може да обработва само дървесни суровини с диаметър не по-голям от 50 mm, поради което дървените трупи и клони не могат да се подават директно в чуковата мелница, а трябва първо да се обработят с дробилка за дърва.

 

Пелетизиране

След процеса на смилане дървесните суровини достигат размера и влажността, необходими за производството на дървесни пелети. Следователно следващата стъпка е да се пелетизират суровините в дървесни пелети. Машината, която се използва за пелетизиране на суровините в дървесни пелети, се нарича пелетна мелница. Съществуват два вида пелетни мелници - пелетни мелници с пръстеновидна матрица и пелетни мелници с плоска матрица. Мелницата за пелети с пръстеновидна матрица има капацитет над 1 тон на час и се използва за големи заводи за пелети. Мелницата за пелети с плоска матрица е с капацитет около 500 кг на час и се използва за малки заводи за пелети.

 

Охлаждане

След процеса на пелетизиране дървесните пелети са много уязвими. Тя е била пресована отново и отново в пелетната мелница, което я прави гореща и лесна за деформиране. За да се възвърне правилната твърдост и температура на дървесните пелети, те се подават в охладител за пелети веднага след процеса на пелетизиране. Видовете охладители за пелети могат да бъдат разделени на три вида: хоризонтални охладители, вертикални охладители и охладители с насрещен поток. Всички те могат да се използват за охлаждане на дървесните пелети, но аз препоръчвам охладителя с насрещен поток, тъй като той е най-модерният охладител за пелети на пазара.

 

Окончателно пресяване

На този етап целта на пресяването на дървесните пелети е различна от първоначалното пресяване. Този етап съществува само в търговската инсталация за дървесни пелети. Тъй като търговските дървесни пелети имат строг лимит за съдържание на фини частици, след процеса на охлаждане на пелетите, продуктите от дървесни пелети се пресяват, за да се отделят фините частици от добре направените дървесни пелети. За крайния процес на пресяване вибрационното сито е обичайно оборудване за завода за дървесни пелети.

 

Заключение

По-горе са описани процесите на производство на дървесни пелети. Поради различното им използване процесите могат да бъдат малко по-разнообразни в реалните заводи за пелети. Например, ако дървесните пелети се произвеждат за лична употреба, няколко стъпки, вече не са толкова необходими. Може да е излишно да се използва дробилка за дърва, тъй като размерът на материалите може да се постави директно в чуковата мелница. Също така не са необходими процесите на охлаждане и окончателно пресяване, тъй като дървесните пелети ще се трупат в хамбара. Но ако дървесните пелети се произвеждат с търговска цел, те се нуждаят и от подходяща опаковка, така че търговската инсталация за пелети се нуждае и от опаковъчна машина за опаковане в торби за насипни товари или в торби за търговия на дребно.